Цілі уроку: показати вплив Великих географічних відкриттів на бурхливий ріст торгівлі і перетворення її на світову; простежити зв’язок між географічними відкриттями і зростанням суспільного виробництва в Європі; формувати в учнів уміння всебічно оцінювати історичні події і явища; виховувати учнів у дусі толерантності.

Обладнання: карта «Великі географічні відкриття», картина «Зустріч Колумба з індіанцями».

Основні поняття: світова торгівля, акціонери, страхові компанії, «революція цін».

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

Проводиться у вигляді усних розповідей учнів, що супроводжуються показом подій на карті.

1. Теми розповідей: Христофор Колумб. Відкриття Америки.

2. Життя корінних народів Америки.

3. Завоювання Мексики і Перу.

II. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВКОЛИШНЬОГО МАТЕРІАЛУ

План

1. Америка після її «відкриття».

2. Створення колоніальних імперій.

3. Нові торгові шляхи. Розвиток світової торгівлі.

4. Значення для Європи Великих географічних відкриттів. «Революція цін».

1. Америка після її «відкриття».

Зіткнення двох культур — європейської й індіанської — закінчилося остаточним поділом на «своїх» і «чужих».

Були знищені індіанські держави ацтеків, інків і майя. Індіанців спробували перетворити на рабів і змусити їх працювати на плантаціях і рудниках. Кількість корінних жителів зменшилася в 5—10 разів, на деяких островах вони були цілком винищені. Як ви гадаєте, чому? (Марновірні європейці вважали індіанців породженням диявола, яке варто знищити. їх намагалися використовувати для роботи в рудниках і на плантаціях, але індіанці працювали погано, гинули від голоду і хвороб (європейці «завезли» нові хвороби, до яких в організмі аборигенів не було імунітету.)

2. Створення колоніальних імперій.

Вчитель. Головним наслідком завоювання Америки стало створення колоніальних імперій (учитель повідомляє інформацію і показує на карті):

• Іспанія захопила велику частину Південної і Центральну Америку: Мексику, Перу, Чилі, острова Карибського моря.

• Португалія — велику країну в Південній Америці — Бразилію.

Робота з поняттями: колонія, метрополія (див. у словнику).

Завойовані країни були перетворені на колонії. Території колоній перевершували за розмірами метрополії, населення колоній складалося з великої кількості племен і народів, тому Іспанію і Португалію того часу можна вважати колоніальними імперіями.

Іспанські королі оголосили захоплені території своїми володіннями, індіанців — своїми підданими. Через те, що індіанців стали силоміць навертати на християнство, їх заборонялося використовувати як рабів, але індіанські громади зобов’язані були платити королівській скарбниці податки. Внаслідок винищування і жорстокого поводження з місцевим населенням цілі області колоній збезлюділи. Тому для роботи на полях і рудниках стали завозити негрів з Африки, перетворюючи їх на рабів.

Європейці стали обробляти працею рабів великі плантації цукрової тростини, маїсу (кукурудзи). Зі Старого Світу завезли бавовник, каву і тютюн. Незабаром ці товари у великих кількостях стали виробляти і продавати в Європу.

Розробки золотих і срібних рудників трималися в таємниці, королі заборонили продавати товари з колоній в інші країни — торгівля велася тільки через Севілью (Іспанія) і Лісабон (Португалія).

3. Нові торгові шляхи. Розвиток світової торгівлі.

Робота з «німою» схемою (у схему учні вносять інформацію з-під-ручника, а також з додаткових джерел) (див. схему).

Наслідки розширення торгівлі:

— світові торгові шляхи перемістилися із Середземного моря в Атлантичний і Тихий океани;

— новими центрами торгівлі в Європі стали Антверпен і Лондон;
— у Північній Європі з’явився дуже великий торговий флот, здатний перевозити товари з Америки й інших місць (коментоване читання тексту підручника про нові центри світової торгівлі Антверпен і Лондон).

Запитання учням. У чому, на ваш думку, полягають головні зміни в житті європейських міст, що стали центрами світової торгівлі?
Каравела

Робота з поняттями.

Нові банки: виникали як об’єднані капітали багатих купців для надання кредитів.

Страхові компанії: купці відкладали визначену суму на випадок втрати корабля, товарів.

Акціонерні біржі: установи, що торгують акціями (спеціальні цінні папери, що дають право на частину власності).

4. Значення для Європи Великих географічних відкриттів. «Революція цін».

Самостійна робота.

Запитання учням.

Які наслідки для Європи мали географічні відкриття? (аналіз схеми «Революція цін» в підручнику).

Спробуйте довести або спростувати твердження: «Індійське золото «помстилося» європейцям».

Вчитель. Величезна кількість дорогоцінних металів, завезених

Світовий товарообмін у Європу з Америки, знецінила гроші.

Що ж саме зросло в ціні? (товари). Особливо продовольство (хліб, м’ясо) і промислова сировина. Зростання цін на товари і є «революцією цін». Ця революція привела до швидкого збагачення одних і розорення інших.

Хто вигравав від зростання цін? (селяни, підприємці, ті з дворян, що не гребували веденням торгових справ).

Хто розорився? (городяни-ре-місники, що змушені були купувати сировину, що подорожчала, і продукти). Дуже постраждали також ті дворяни, що жили на гроші, отримані від селян за оренду землі, придворні, військові (конкістадори). Золото, добуте ними в колоніях, швидко перетекло в гаманці багатого купецтва.

Таким чином, золото, у величезних кількостях перевезене в Європу, мало кого зробило щасливим.

Цей період, під час якого частина буржуазії швидко збагатилася в ході «революції цін» за рахунок торгівлі колоніальними товарами і рабами, називають періодом первинного нагромадження капіталу.

III. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.

Запитання учням. Що змінилося в житті народів Європи в результаті Великих географічних відкриттів?

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

Для допитливих. З додаткових джерел знайдіть інформацію: які ще сільськогосподарські культури, тварини, квіти і навіть кулінарні рецепти і моду завезли з Америки в Європу й Азію (і навпаки)?

Домашнє завдання за підручником, за яким працює вчитель.

загрузка...