Цілі уроку: дати учням уявлення про період правління Августа та його місце в і
сторії Давнього Риму; охарактеризувати період правління династії Юліїв-Клавдіїів і Флавіїв та династії Антоніїв; сприяти розвиткові в учнів критичного мислення та формуванню навичок самостійної роботи.
План вивчення нового матеріалу
1. Принципат Августа.
2. Правління династії Юліїв-Клавдіїв і Флавіїв. Династія Антоніїв.
У зв’язку з великим обсягом матеріалу, який пропонується до розгляду, наголошуємо на доцільності за вибором учителя поглиблено, відповідно до поданих методик, розглянути тільки окремі питання; інші ж подати у формі короткого огляду.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Завдання учням.
Прочитайте тему і план уроку, що записані на дошці. Поставте запитання до теми уроку і плану вивчення нового матеріалу’. Озвучте їх.
Запитання, поставлені учнями, вчитель записує на дошці, зазначаючи, що дати відповіді на них є завданням уроку, і зберігає до кінця уроку, що дасть можтивість використати їх для підбиття підсумків.
II. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Принципат Августа
Завдання учням
- Запропонуйте фразу, якою, на вашу думку, доцільно розпочати виклад нового матеріалу.
(«Антоній загинув, Єгипет було завойовано, і вся влада в римській держ
аві зосередилася в руках Октавіана».)
Варіант завдання (може бути використаний у тому випадку, коли учні не зможуть виконати завдання, запропоноване вище).
- Використовуючи такі слова, імена і назви: Антоній, Октавіан, Єгипет, перемога, загибель, влада, — складіть речення, з якого доцільно розпочати вивчення нового матеріалу.
Перевірка завдання.
Завдання учням
- Поміркуйте, як мігрозпорядитися своєю владою Октавіан.
(Висловлені учнями припущення вчитель записує на дошці.)
- Перевірте висловлені припущення, прослухавши наступне повідомлення. Закінчіть заповнювати «таблицю передбачення».
Повідомлення вчителя
Після перемоги над .Антонієм шлях до одноосібної влади для Октаві- ана був відкритий. Але переможець поводився надзвичайно обережно. Октавіан не був войовничою натурою, я
к, скажімо, Цезар. Він відзначався спокійним, розважливим характером, свої плани обмірковував довго й ретельно і тільки після цього приступав до їх виконання. Октавіан розумів, що республіканське правління має в Римі багато прихильників і революційними методами усувати його небезпечно. Тому розпочав поступову, непомітну перебудову держави.
Саме тому в 27 році до н. е. він несподівано заявив, що відмовляється від влади. Коли ж сенат почав просити його не вдаватися до таких дій, він запропонував поділити владу із сенатом. Сенат із вдячності надав Октаві- ану почесний титул «Август», під яким він став відомий в історії (пригадайте, що означав цей титул). Август постійно наголошував, що він є не володарем, а тільки першим із громадян. Сенат надав Октавіану три посади: проконсула, народного трибуна та верховного жерця. Тепер, ставши проконсулом, Авіуст мав право командувати військом і навіть утримувати в Римі загони своєї власної охорони — преторіанську гвардію; як народний трибун він був недоторканним, міг скликати сенат і народні збори, мав право «вето»; як головний жрець — наглядав за всім релігійним життям Риму. Крім того, Октавіан одержав титул «батька вітчизни», а як верховний головнокомандувач носив титул імператора. Він був прирівняний до богів, і в провінціях йому споруджували храми. Шостий місяць римського календаря на його честь стали називати «Августом».
Перевірка завдання.
Завдання учням
- Доведіть, що в руках Октавіана Августа фактично була зосереджена вся державна влада.
Обговорення завдання.
Завдання учням
- • Прочитайте текст «Реформи Августа», робіть олівцем позначки:
V — там, де йдеться про реформування органів державної влади;
+ — там, де сказано про реформи в армії;
! — там, де розповідається про розбудову Риму.
Завдання учням
- Заповніть таблицю «Реформи Октавіана Августа».
Зразок таблиці
Реформування органів державної влади (V) |
Реформування армії (+) |
Розбудова
Риму |
До уваги вчителя. Звертаємо увагу на необхідність
пояснити учням, що таблиця заповнюється не шляхом переписування тексту — в ній коротко, «своїми словами» мають викладатися головні положення з того чи іншого питання.
Обговорення виконаного завдання у парах і в класі.
Завдання учням
- • Висловіть свою думку про те, яке значення мали реформи Августа для римської держави. Сприяли вони її послабленню чи посиленню? Знайдіть у заповнених вами таблицях аргументацію на підтвердження своєї точки зору.
Обговорення завдання в парах і в класі.
- Із запропонованого переліку оберіть слова (словосполучення), які, на вашу думку, характеризують зовнішню політику Риму на попередньому етапі розвитку ‘.миролюбна країна; захотення територій інших держав; залагодження зовнішніх конфліктів шляхом переговорів; утворення провінцій; постійні війни; країна, яка протягом тривалих історичних періодів не знача воєн. Свою точку зору аргументуйте.
- Поміркуйте, чи мала відрізнятися зовнішня політика Риму за Октавіа- на Августа від зовнішньої політики цієї держави на попередніх етапах історичного розвитку. Свою точку зору занесіть до «таблиці передбачення».
Зразок таб
лиці
|
Зразок таблиці
|
Обговорення завдання.
2. Правління династії Юліїв-Клавдйв і Флавіїв. Династія Антоніїв
Робота в групах
Для вивчення питання клас об’єднується в групи по п’ять учнів у кожній. Учасникам первинних груп привласнюються номери від 1 до 5. Утворюються 5 робочих груп, у які збираються учні, що одержали однакові номери («перші», «другі» тощо).
Завдання робочим групам
- Опрацюйте запропонований текст, виділіть у ньому голов не, обговоріть у групі, розробіть спільний варіант пояснення тексту в первинних групах. Передбачте запитання, які можуть виникнути до виступаючих у первинних групах, та обговоріть відповіді на них.
До уваги вчителя. Текстами забезпечуються всі учні в робочій групі. Поясніть, що текст спочатку опрацьовується кожним учнем індивідуально, а спільний варіант пояснення складається за пропозиціями всіх учасників групи.
По завершенні виконання завдання в робочих групах пропонуємо учням повернутися до первинних груп. Вони по черзі, відповідно до своїх номерів, виступають у ролі вчителів, пояснюючи кожен ту частину матеріалу, яка була опрацьована в робочій групі, а також відповідаючи на запитання у разі їх виникнення.
III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Підсумки підбиваються за запитаннями, які були поставлені учнями на початку уроку.
Домашнє завдання: відповідний параграф підручника, за яким працює вчитель.