загрузка...

Мета: з’ясувати значення подорожей портуґальців та іспанців для розвитку географічного пізнання Землі; формувати вміння працювати з додатковою літературою; пояснити назви етапів географічних досліджень;

розвивати інтерес до вивчення географії, кмітливість, творчі здібності;

виховувати пізнавальний інтерес до життєдіяльності мореплавців, повагу до подвигів мандрівників минулого.

Обладнання: карта півкуль, портрети мандрівників, атласи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

План уроку

1. Значення подорожей портуґальців та іспанців. Відкриття Бартоломеу Діаша і Васко да Ґами.

2. Подорож Христофора Колумба.

3. Перше навколосвітнє плавання Фернана Маґеллана.

4. Походи піратів і землепрохідців.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

У ч и т е л ь. До середини XV століття європейцям було відомо близько чверті земної поверхні. Але вже в середині XVII ст., через 200 років, люди дізналися про Землю більше, ніж за всю попередню історію людства. Тому цей період в історії названий епохою Великих географічних відкриттів.

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

На першому етапі Великих географічних відкриттів значну роль відіграли дві країни — Портуґалія та Іспанія. Портуґальці першими почали шукати шлях до Індії. Туди їх вабили прянощі — перець, гвоздика, ваніль,

кориця, що на той час цінувалися в Європі дуже дорого.

Організатором походів уздовж берегів Африки в пошуках шляху до Індії став портуґальський принц Генріх. Він керував будівництвом кораблів, підготовкою моряків, створював карти, за що одержав прізвисько Генріх

Мореплавець. Але найбільші відкриття портуґальці зробили після його смерті. У 1488 р. капітан Бартоломеу Діаш досяг півдня Африки. Шлях до Індії було відкрито. Але корабель Діаша був пошкоджений і моряки

вимагали повернення додому. Тому Діаш не дістався берегів Індії. Відкритий ним південний край Африки назвали мисом Доброї Надії — надії на те, що шлях до Індії все-таки буде відкритий.

Задум Бартоломеу Діаша вдалося здійснити Васко да Ґамі. Він обігнув Африку з півдня, за три тижні пройшов Індійський океан і досяг берегів Індії. Морський шлях до Індії було відкрито.

Іспанці заздрили успіхам портуґальців. Вони теж хотіли знайти морський шлях до Індії і для його пошуку найняли італійця Христофора Колумба, що нібито мав карту з морським шляхом до Індії. Він запропонував

використати кулясту форму Землі: плисти на захід, щоб досягти Індії на сході. Мандрівник хотів дістатися берегів Індії через Атлантичний океан, плануючи подолати відстань у 2400 миль. Але насправді вона виявилася в п’ять разів більшою — 10 600 миль.

Експедиція вирушила 3 серпня 1492 р. на трьох кораблях: «Пінта», «Нінья», «Санта Марія». 33 дні тривала подорож через Атлантичний океан. Матроси нарікали, назрівав бунт. І от 12 жовтня 1492 р. матрос з «Пінти» побачив землю. Це був маленький острів із групи Багамських островів.

colymb_1492_1504[1]

Колумб назвав його Сан-Сальвадор («Святий Рятівник»). Він був переконаний, що досяг східного краю Азії і Індія зовсім близько. Тому відкриті острови він назвав Вест-Індією, а місцеве населення — індіанцями.

Ще тричі Колумб плавав до нових земель, відкрив понад 700 островів. Але до кінця своїх днів мандрівник так і не зрозумів, що відкрив новий материк Америку, а не Індію.

Колумб

Як же з’явилася назва «Америка»? Флорентієць Амеріґо Веспуччі досліджував відкриті Колумбом землі і назвав їх «Новим Світом». На відміну від Колумба, він зрозумів, що відкриті землі — невідомий материк, і довів це. Тому новий материк було названо Америкою.

Коли з’ясувалося, що відкриті Колумбом землі не мають нічого спільного з Індією, Іспанія спорядила нову експедицію — на чолі з Фернаном

Маґелланом. У 1519 р. Ф. Маґеллан запропонував іспанській короні сміливий план — він хотів досягти Молуккських (Пряних) островів, пливучитна захід, а не на схід. На той час Папа Римський видав наказ, згідно з яким половина земної кулі належала іспанцям, а друга половина — портуґальцям. Кордон було проведено по 38° з. д. Обидві Америки, за винятком

Бразілії, належала іспанцям, Африка та Індія — портуґальцям. Іспанська корона прийняла пропозицію Маґеллана, і він одержав у своє розпорядження п’ять кораблів: «Тринідад», «Сан-Антоніо», «Кон-

сепсьон», «Вікторія» і «Сантьяґо». Маґеллан повів кораблі через Атлантичний океан, потім уздовж берегів Південної Америки. Під 52° пд. ш. було виявлено протоку, названу згодом Маґеллановою. Кораблі вийшли у Великий океан, який Маґеллан назвав Тихим, тому що під час його подорожі на ньому не трапилося жодного шторму. У березні 1521 р.

іспанці досягли Філіппінських островів, де в сутичці з місцевими жителями острова Матан Маґеллан був убитий. Тільки в жовтні два кораблі — «Трінідад» і «Вікторія» — досягли Молуккських островів і взяли вантаж прянощів. Після загибелі Маґеллана навколосвітню подорож завершив капітан «Вікторії» Хуан Себастьян Ель-Кано, який повів кораблі далі на захід.

Перехід був дуже важким. Команда вимагала здатися в полон портуґальцям. У вересні 1522 р. «Вікторія» кинула якір біля узбережжя Севільї. Перехід від Молуккських островів тривав сім місяців, з 250 моряків до Іспанії повернулися лише 18. Тільки після навколосвітнього плавання людство дізналося, якої величини Земля, і це ще раз підтвердило, що вона має форму кулі.

Робота з підручником і атласом

Роздивіться маршрути подорожей морських розбійників і землепрохідців і дайте відповіді на запитання.

  1. Чому піратів називають першовідкривачами?

2. Які відкриття зробили землепрохідці?

3. Хто й коли відкрив Австралію? Знайдіть на карті море, острів, протоку, названі на честь одного з першовідкривачів Австралії.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

• Чому відкриття Америки Колумбом називають випадковим?

• Яке значення мало перше навколосвітнє плавання Маґеллана?

• Як змінилося уявлення людей на вигляд світу наприкінці епохи Великих географічних відкриттів?

VI. Підсумок уроку

Ті, хто бажає більше дізнатися про експедиції Маґеллана, можуть знайти матеріал у книзі С. Цвейга «Подвиг Маґеллана», а про життя Дрейка, Тасмана, Дежньова та інших мореплавців,— прочитавши книги «100 великих мандрівників» і «100 великих мореплавців».

VII. Домашнє завдання

Опрацювати параграф підручника.

Загрузка...