загрузка...

Мета: дати уявлення про географічну оболонку та всі оболонки Землі як про єдине ціле та їх взаємозв’язок; сформувати в учнів знання про внутрішню будову Землі та літосфери; розвивати просторове уявлення, уміння створювати образи об’єкта; виховувати дбайливе ставлення до нашого спільного дому — планети Земля; інтерес до пізнання природи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, атлас, схема «Внутрішня будова Землі», малюнок.

План уроку

1. Оболонки Землі.

2. Внутрішня будова Землі.

3. Поняття «літосфера».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Бесіда з питань

1. Який вік нашої Галактики?

2. У чому полягає суть гіпотези «великого вибуху»?

3. Для чого, на вашу думку, людині потрібно знати про внутрішню

будову нашої Землі?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Розповідь учителя

Людина завжди прагнула до зірок. Але чи означає це, що її не цікавило, як улаштована Земля, чому виникають землетруси та вивергаються вулкани? Звичайно ж, люди з найдавніших часів намагалися знайти відповіді на ці питання. Так, у Давній Греції у IX–X ст. до н. е. народилося вчення, згідно з яким основою всього сущого на Землі є чотири першостихії. Саме різні їх поєднання й утворили Всесвіт. Що ж це за стихії? Це земля, вода, повітря, вогонь.

2. Бесіда

• Які оболонки Землі відповідають «першостихіям»?

• Чому необхідно вивчати оболонки Землі?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя

Про глибини Землі ми знаємо поки що дуже мало. Яка будова земної кулі? В якому стані перебувають речовини на глибині — у твердому чи рідкому? Точну відповідь на ці запитання вчені поки що дати не можуть, адже найглибша свердловина (понад 12 км) приблизно в 500 разів менша, ніж радіус Землі.

Про внутрішню будову Землі вчені дізнаються з допомогою сейсмічного методу (грецьк. сейсмос — «коливання», «землетрус»). На поверхні Землі здійснюють вибух. Спеціальні прилади відзначають, з якою швидкістю поширюються в земній корі коливання, спричинені вибухом. Одержавши ці дані, учені визначають, які породи пройшли сейсмічні хвилі, адже швидкість проходження хвиль у різних породах неоднакова.

У такий спосіб учені визначили, що наша планета складається з трьох основних частин: ядра, мантії, земної кори.

2. Бесіда з використанням схеми «Внутрішня будова Землі»

• Як називається перший шар від поверхні Землі до глибини 5–80 км?

• Під верхнім шаром до глибини 2900 км залягає більш щільна, але пластична речовина. Як називається цей шар?

• Над мантією розташований шар пониженої в’язкості. Що це за шар?

• Земна кора разом з верхньою частиною (астеносферою) утворює тверду оболонку Землі. Як вона називається?

Учені з’ясували, що на глибині 2900–3500 км відбувається стрибок швидкості поширення хвиль, і визначили, що там знаходиться ядро Землі, яке складається з речовини, що поводиться як рідка або газоподібна.

Її можна назвати маленьким Сонцем усередині Землі, тому що температура там досягає 4000°С, а в центральних частинах — понад 5000 °С.

Земна кора з астеносферою утворюють літосферу.

Питання

• Що називається літосферою?

• Як перекладається «літосфера» із грецької мови?

• Чому її називають«кам’яною»?

• Яка завтовшки літосфера під океанами? під материками? Як ви вважаєте, з чим це пов’язано?

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

1. Заповніть таблицю

2. Розв’яжіть задачу

Унаслідок опускання всередину Землі температура підвищується на

1 °С на кожні 33 м. Обчисліть температуру повітря в шахті, що має гли-

бину 330 м, якщо на поверхні температура дорівнює +12 °С.

VI. Підсумок уроку

• У внутрішній будові Землі розрізняють ядро, мантію, земну кору.

• Літосфера — це тверда оболонка Землі, що має різну товщину під

океанами й материками.

VII. Домашнє завдання

Опрацювати параграф підручника.