Мета: систематизувати й узагальнити вивчений матеріал; перевірити рівень засвоєння учнями прийомів і вмінь працювати з картографічними посібниками, робити висновки, виокремлювати головне в темі; показати практичну значущість вивченого.

Обладнання: атлас, фізична карта півкуль, глобус, картки із завданнями.

Тип уроку: коригування і контролю знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Кажуть, що є люди, які байдужі до

карти, але мені важко в це повірити.

Р. Л. Стівенсон

Географічна карта — джерело знань.

Географічна карта — друга мова географії.

У первісному суспільстві, задовго до зародження писемності, картографічні малюнки служили для цілей, пов’язаних з полюванням, випасом тварин, пошуком водних шляхів, троп.

У Давньому Єгипті, Греції, Римі вже були відомі найпростіші способи визначення за картами відстаней та обчислення площ земельних ділянок.

У середні віки, особливо в епоху Великих географічних відкриттів, карти стали дуже необхідними для морських подорожей, мореплавцям, землепрохідцям, купцям.

У XIX ст. карти стали використовувати в наукових дослідженнях.

Сьогодні карти набули широкого застосування. Де ж зараз застосовуються карти? плани місцевості?

III. Перевірка і використання знань, умінь

1. Клас поділяється на дві групи. Одна група називає ознаки плану місцевості, друга — ознаки карти (ознаки написані на дошці).

1) Дрібний масштаб.

2) Креслення невеликої ділянки місцевості.

3) Зображення на площині всієї Землі.

4) Масштаб великий.

5) Напрямок на північ — угору, на південь — униз, на захід — уліво, на схід — вправо.

6) Зображення узагальнене.

7) Напрямок визначають за меридіанами й паралелями.

8) Рельєф зображується з допомогою горизонталей.

9) Враховується кривизна поверхні Землі.

10) Можна визначити ширину річки.

11) Міста зображені кружечками.

12) Масштаб 1 : 1 000 000.

2. Гра-змагання «Сходження на гору»

Викликаються два кращі учні. Вони одержують картки із завданнями.

Відповідаючи на запитання, потрібно дістатися вершини гори. Якщо відповіді немає — залишаєшся на тій самій висоті, а відповідає клас.

Картка 1

1) Що таке карта?

2) Як на плані зображується рельєф?

3) Що таке відносна висота?

4) Як на карті можна визначити глибину моря?

5) Від якої лінії відраховують географічну широту?

6) Що простягає далі на південь — Африка чи Австралія?

Картка 2

1) Що таке план?

2) Як на карті зображується рельєф?

3) Що таке абсолютна висота?

4) Як на карті можна визначити висоту точки або місцевості?

5) Від якої лінії відраховують географічну довготу?

6) Що простягає далі на північ — Африка чи Південна Америка?

3.

Я даю координаты:

Поищите-ка, ребята,

На каких материках

Гор вершины в облаках.

Викликаються два учні, які за заданими координатам визначають гірські вершини й материки, на яких вони розміщені.

63° пн. ш., 151° зх. д. (Мак-Кінлі, Північна Америка)

32° пд. ш., 70° зх. д. (Аконкаґуа, Південна Америка)

3° пд. ш., 38° сх. д. (Кіліманджаро, Африка)

29° пн. ш., 87° сх. д. (Джомолунґма, Євразія)

Поки два учні виконують завдання, інші беруть участь у грі «Хто швидше».

4. Гра «Хто швидше»

1) Лінії на карті, що з’єднують точки з однаковою висотою.

2) Найдовша паралель.

3) Число, що показує, у скільки разів відстань на місцевості зменшено

для зображення на плані або карті.

4) Яка буває широта?

5) Кут між напрямком на північ і заданий предмет.

6) Яка буває довгота?

7) Модель Землі.

8) Скільки меридіанів можна провести на глобусі?

9) Найбільше значення широта?

10) За чим орієнтуються вночі?

11) Найбільше значення довгота.

12) З допомогою чого орієнтуються опівдні ясним днем?

5. Робота з картами

Знайдіть правильні варіанти визначення географічних координат точок:

Тегеран — 36° пн. ш., 51° сх. д.

Сідней — 34° пд. ш., 150° сх. д.

Мехіко — 20° пн. ш., 99° зх. д.

Кейптаун — 33° пд. ш., 19° сх. д.

IV. Підсумок уроку

Виставлення оцінок.

V. Домашнє завдання

Розв’язати задачу.

База китобійної флотилії розташувалася на 60° пд. ш., 160° зх. д.

За розпорядженням начальника флотилії судно вирушить на промисел за китами на захід до 180° зх. д. Знайдіть на карті місце розташування бази й судна. Обчисліть відстань між ними в градусах і кілометрах. Яка глибина океану в цих точках?__

загрузка...