Мета: продовжити знайомство зі стилями архітектури та живопису; основними мистецькими напрямами; формувати вміння виступати перед аудиторією; розуміти взаємовплив між розвитком суспільства, політичного життя і духовної культури; виховувати в учнів шанобливе ставлення до досягнень наших діячів культури України.
Основні поняття і терміни: архітектура, стиль, образотворче мистецтво, театр, опера, модерн.
Події і дати:
1907 р. — відкриття в Києві першого в Україні професійного театру;
1911 р. — відкриття в Києві Першої української художньої виставки;
1907 р. — видання «Російсько- українського пісенника».
Історичні діячі: М. Кропивницький, І. Карпенко-Карий, М. Заньковець- ка, М. Садовський, М. Лисенко.
Обладнання: підручник, карта, альбом з історії культури України, портрети видатних діячів культури України, репродукції картин.
Міжпредметні зв’язки: історія, література, музика, образотворче мистецтво.
Тип уроку: урок-конкурс.
ХІД УРОКУ
І.Організаційна частина уроку
Повідомлення теми та очікуваних результатів.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Ось уже протягом декількох уроків ми з вами знайомимося з особливостями культури України початку XX ст., вивчаємо відомості про наукові та літературні досягнення тих років.
Сьогодні ми продовжимо знайомитися з тогочасними здобутками в галузі мистецтва.
Ми повинні продемонструвати уміння використовувати додаткову літературу, виявляти своє ставлення до діячів культури, оцінювати результати своєї роботи.
Дві команди «Театрал» і «Мистецтвознавець» беруть участь у конкурсі біографів, будівельників-архітек- торів, дослідників, ілюстраторів. Групи в командах сформовані за бажанням учнів. Кожен член команди має право допомагати своїм представникам. Щоб з’ясувати, яка команда першою братиме конверти, проводиться бліц-турнір капітанів — змагання за короткий час.
ІІІ. Основна частина уроку
Бліц-турнір капітанів
1. Портретна галерея (на дошці розміщені портрети учених, істориків, письменників, поетів).
а)Покажіть портрети відомих українських письменників і поетів кінця XIX — початку XX ст.; назвіть їх;
б)назвіть і покажіть портрети учених, істориків даного періоду.
2. Дайте визначення поняття «модернізм».
3. «Вічний революціонер», автор віршів «Каменярі» і «Гімн революціонерів». Хто це?
4. В якому місті почав свою діяльність конструктор першого у світі гідролітака Д. Григорович?
5. В якому місті почав свою діяльність один з перших конструкторів літаків і вертольотів І. Си- корський.
6. Учений, який першим у світі відкрив шляхи розповсюдження чуми і запропонував засоби боротьби з цією хворобою.
Конкурс 1. «Біографи»
Біографи одержали завдання підготувати повідомлення про відомих
архітекторів, живописців і артистів. (Учні при підготовці використовують книгу з серії «Сто великих людей України».) За змістовне повідомлення учень отримує 1 бал, за правильну відповідь — 1 бал.
Учні виступають з повідомленнями, які вони готували вдома.
- Розквіт українського театру.
- Розвиток музичної творчості.
- Український модерн в архітектурі.
1. Визначте, ким були…
а)І. Франко, М. Коцюбинський — це (письменники)’,
б)В. Кричевський, Т. Бойчук — це (живописці);
в)В. Городецький, О. Лушпин- ський — це (архітектори);
г)Н. Садовський, П. Саксаган- ський — це (артисти).
2. Чи грала М. Заньковецька в постійному українському театрі?
Орієнтовна відповідь. На жаль, мрія М. Заньковецької про те, що вона гратиме в постійному українському театрі, так і залишилася нездійсненною. Хоча навіть за тих жорстоких часів, коли українське слово постійно переслідувалося, М. Заньковецька та її друзі по сцені — М. Кропив- ницький, Н. Садовський, П. Саксаганський виявили мужність і наполегливість — вони створили театр, який пізніше став називатися українським театром корифеїв. Це був не один стабільний театр, а різні колективи, де був зміцний творчий склад. Незмінним залишалося одне: єдність творчих принципів артистів, їхнє прагнення утвердити демокра- тично-реалістичне мистецтво.
3. Ким і де був створений перший український професійний театр?
Орієнтовна відповідь. Микола Садовський в 1906 р. створив у Полтаві перший український стаціонарний і професійний театр.
4. Який вплинула революція 1905 року на український театр?
Орієнтовна відповідь. Демократична революція 1905-1907 pp. сприяла і тому, що український театр міг обирати самостійно репертуар, дала потужній імпульс зростанню його сус пільної ролі.
5. Назвіть видатних драматургів та провідних українських акторів того часу.
Орієнтовна відповідь. Драматурги: М. Старицький, І. Тобілевич, Леся Українка, І. Франко; актори: М. Кро- і пивницький, брати Тобілевичі, і М. Заньковецька.
З чиїм ім’ям пов’язане заснування в Києві музично-драматичної школи? (М. Лисенка)
Гра 2. «Вільний мікрофон»
Учитель пропонує учням розповісти про українських архітекторів і про-1 демонструвати репродукції архітек- j турних споруд кінця XIX — початку XX ст.
Запитання
Назвіть провідний український І стиль в архітектурі того часу.
Назвіть архітектурні споруди, j виконані в українському національному стилі.
Повідомлення учнів про архітектурні споруди
Див. табл. 2.
Конкурс 3. «Музичний ринг»
Учитель розказує про пісенно-музичну культуру, учні відповідають на питання, поставлені учителем після розповіді.
1. 3 якого часу починають функціонувати музичні школи на Україні?
Таблиця 2
2. В яких містах виникли оперні театри? Позначте ці міста на контурній карті.
3. Назвіть імена видатних українських співаків.
4. Хто є основоположником української музичної класики?
5. Назвіть російських композиторів, які писали свої твори на українські теми.
6. Яку роль у національному відродженні відіграла музика?
Конкурс 4. Конкурс дослідників- живописців
По черзі члени команд розповідають про живописців та аналізують зміст їх картин. Учні в цей час заповнюють таблицю «Український живопис на початку XX ст.». Яка команда назве більше за всіх живописців та їх картини, та й перемагає в цьому конкурсі.
Приклад таблиці Див. табл. 3.
IV. Підбиття підсумків конкурсу
V. Домашнє завдання
1. Підготувати повідомлення про побут українського народу, звичаї українців.
2. Підготуватися до уроку-гри «Вгадай предмет».
3. Виконати на контурній карті завдання № 2, 3, 4, 6.